Żywy Skansen – Centrum Folkloru Polskiego w Nagawkach to niezwykłe miejsce w centrum Polski. Usytuowane na ponad 2 ha malowniczo ukształtowanego terenu, mile zaskoczy nawet najbardziej wyrafinowane gusta turystów.
Obiekty Skansenu przeznaczone są do całorocznego wypoczynku i rekreacji, a proponowana oferta obejmuje szeroki wachlarz usług: noclegi, gastronomię, biesiady i imprezy okolicznościowe, szkołę jazdy konnej, centrum edukacyjno-szkoleniowe, warsztaty dawnych umiejętności i ginących rzemiosł. Tu można nauczyć się garncarstwa, tkactwa, podstaw kowalstwa artystycznego, ale także poznać tradycję wypieku chleba i wspaniałe smaki potraw, które coraz rzadziej goszczą na polskich stołach.
Prezentowane tu wystawy mają na celu kultywowanie tradycji i propagowanie sztuki ludowej. Dlatego też tak duży nacisk kładzie się tu na dzieła artystów regionalnych.
Skansen w Nagawkach to miejsce, w którym tradycja w niezwykły sposób łączy się z nowoczesnością. Odrestaurowane, wybudowane od podstaw, czy też przeniesione z okolicznych wsi obiekty na terenie kompleksu nawiązują do największych skarbów architektury ludowej, a jednocześnie spełniają dziś nowe funkcje, z powodzeniem stanowiąc świetne zaplecze gastronomiczne, hotelowe czy konferencyjne. Wszystko to jednak nie powstałoby bez zaangażowania i determinacji Marii Sadzewicz-Nowak, prezesa Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Dmosińskiej w Nagawkach.
Obiekty wchodzące w skład kompleksu:
Dworek Grodzisk – drewniany dworek z przełomu XIX i XX w. został przeniesiony do skansenu w Nagawkach z miejscowości Grodzisk. Docelowo przeznaczony został na Centrum Konferencyjno-Bankietowe. Tu odbywają się nie tylko wszelkiego typu konferencje, szkolenia i spotkania naukowe, biznesowe czy handlowe, ale również tradycyjne wesele, chrzciny oraz inne imprezy okolicznościowe. Ma tu również swoją salę taneczną folklorystyczny zespół ludowy MROŻANIE, chluba Skansenu i Nagawek. Na poddaszu dworku znajdują się pokoje gościnne.
Stajnia – po prawej stronie od dworku zaprojektowano stajnię i wozownię. Jest to jedyny budynek w skansenie, który został wykonany w technologii murowanej – z cegły i kamienia polnego i nie był translokowany, a jest obiektem oryginalnym. W stajni przewiduje się miejsce na 10 koni oraz 4 bryczki. Na piętrze znajdą się pokoje hotelowe. Skansen wraz ze stajnią znajdują się w małej pętli szlaku konnego, który jest projektem realizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.
Pensjonat Lipka – pensjonat z początku XX w., przeniesiony z miejscowości Lipka, gm. Stryków (pierwotnie plebania mariawicka) będzie sercem Skansenu i zarazem jego centrum zarządzania. Budynek oryginalnie połączony był z drewnianym kościołem na planie krzyża. Po kościele zostały jedynie stare ryciny, które – jak się okazało – wystarczyły projektantom do zaprojektowania go od nowa. W tym przepięknym neogotyckim, dwukondygnacyjnym budynku o powierzchni użytkowej 324 m2 znajdzie się zimowa sala widowiskowa na 200 miejsc z 70-ciometrową sceną, pokoje hotelowe na piętrze, a na parterze pomieszczenia biurowe oraz recepcja całego obiektu.
Karczma – Dom Tkacza – chata, która została przeniesiona do Skansenu ze Zgierza. Wykonana jest w konstrukcji drewnianej z dachem krytym gontem. W chacie znajdować się będzie karczma. Serwowane tutaj będą dania regionalne, oparte o tradycyjne receptury regionu łowickiego.
Chata z Dobronia – zabytkowa chata uratowana przed zupełną dewastacja, mieści nowoczesną kuchnię na miarę XXI wieku. Kuchnia obsługuje gości hotelowych oraz przyjęcia okolicznościowe w Skansenie, a także świadczy catering.
Chata z Brzezin – odrestaurowana zabytkowa chata, w której już wkrótce będzie stylowa kawiarnia, a raczej herbaciarnia. Oprócz herbat z różnych stron świata goście będą mogli skosztować herbaty ziołowe oraz wyśmienite odmiany kawy. Stylowe retro – wnętrze sprawi, że każdy poczuje tutaj relaks i wyciszenie od zgiełku wielkich miast. Wystrój w znacznej części stanowić będą lokalne wyroby (ludowe, serwety i obrusy, ręcznie wykonane elementy wyposażenia). Na piętrze będzie kilka pokoi noclegowych dla gości Skansenu
Baseny i plac zabaw – na terenie Skansenu znajdują się 2 baseny o wymiarach 7 m na 13 m i głębokości 130 cm, oraz brodzik dla dzieci 3 na 5 metrów. Baseny są podświetlane, z podgrzewaną wodą, czynne od wiosny do jesieni. Skansen zadbał o bardzo nowoczesne mechaniczne i ekologiczne czyszczenie wody w basenach. Dodatkową atrakcją Skansenu obok basenów będzie sauna drewniana wolnostojąca z prysznicem, która jednorazowo pomieści 6 osób, oraz jacuzzi na 6 osób, latem usytuowane obok basenów, a zimą w piwnicach Dworku. Plac zabaw dla dzieci pozwoli miło spędzić tu czas rodzinom z dziećmi. Wyposażenie obejmie ściankę wspinaczkową, zjeżdżalnię linowa, karuzelę, bujawki, tor przeszkód, huśtawki.
W niedługiej przyszłości powstanie tu również kościół i leśniczówka.
Więcej informacji na www.nagawki.pl
Odwiedź także blog Skansenu w Nagawkach!!!
„
Copyright © 2024 Powered by SanConsulting