Spora grupa rodziców nie zdaje sobie sprawy, jak wiele ciekawych atrakcji dla dzieci powstało w Polsce w ostatnich latach. Żeby przeżyć wspaniałą rodzinną przygodę wcale nie trzeba jechać za granicę.
Polska, choć często niedoceniana przez Polaków, posiada wszystko, czego potrzeba, by spędzić wspaniałe wakacje. Często uzmysławiają nam to dopiero zagraniczni turyści, coraz tłumniej przyjeżdżający do naszego kraju. W Polsce możemy pojechać zarówno w góry, jak i nad morze, zwiedzać kilkusetletnie zabytki, jak i nowoczesne centra nauki, korzystać z atrakcji wielkich metropolii, jak i zaszyć się w kompletnej głuszy, uciekając przed wielkomiejskim zgiełkiem. Wciąż poprawiająca się infrastruktura, nowe drogi, połączenia kolejowe i samolotowe, a także różnorodna baza noclegowa, stwarzają możliwość komfortowej podróży i wypoczynku niemal w każdym zakątku kraju. Podczas takiego wyjazdu nawet małe dzieci mogą poczuć się jak u siebie w domu. A najwięcej atrakcji pojawiających się w ostatnim czasie jest skierowanych właśnie do najmłodszych i do całych rodzin.
Wakacje z dzieckiem w Polsce mają tę przewagę nad zagranicznymi wojażami, że pozwalają uniknąć wielu niedogodności i niebezpieczeństw. Nie musimy martwić się, jak maluch zachowa się podczas długiego lotu samolotem lub kilkunastogodzinnej jazdy samochodem. Nie trzeba zabezpieczać się przed chorobami powodowanymi inną florą bakteryjną, gorączkowo szukać lekarza, uważać na każdy produkt, obawiać się, że nasza pociecha zgubi się w tłumie, nie znając języka. A pogoda? Dla rodzin z małymi dziećmi ponad 30-stopniowe upały są wręcz niewskazane i mogą być bardzo uciążliwe. A co to za przyjemność spędzić całe wczasy w hotelowym pokoju, uważając, by maluch nie dostał udaru i nie poparzył skóry? Poza tym nawet najwspanialszy egzotyczny raj dzieciom może się szybko znudzić, jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej rozrywki. A w Polsce naprawdę nie brakuje miejsc, w których rodzinna zabawa i uśmiech maluchów to priorytet. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami!
Rodzinne parki rozrywki
W tym zakresie w Polsce zrobiono ogromy postęp. I nie chodzi u tylko o wesołe miasteczka i parki z ogromną ilością nowoczesnych urządzeń. W naszym kraju powstało kilka prawdziwie rodzinnych miejsc, w których można spędzić czas z dziećmi w przyjaznej atmosferze i blisko natury. Dobrym przykładem jest tu Farma Iluzji w Mościskach w województwie mazowieckim. Kilkuhektarowy teren rekreacyjny pozwala na piknikowanie i uprawianie sportów w rodzinnym gronie. Ale farma jest wyjątkowa również z innego względu – mnóstwo tu magicznych miejsc, które wywierają na dzieciach niesamowite wrażenie. Jest np. Latająca Chata, Tunel Zapomnienia, Lasek Doświadczeń, Lewitujący Kran czy Muzeum Iluzji.
W podobnie baśniowym klimacie utrzymane są Magiczne Ogrody w Janowcu. To tzw. ogród sensoryczny, który ma oddziaływać na wszystkie zmysły. I rzeczywiście, pełen zieleni park z malowniczymi alejkami i przepiękną małą architekturą potrafi zaskoczyć nie tylko dzieci. Spotkamy tu wiele postaci z bajek i korzystać z całej masy rozwijających interaktywnych zabaw.
Od jakiegoś czasu polską specjalnością stały się parki dinozaurów. Jednym z najciekawszych jest JuraPark w Krasiejowie na Opolszczyźnie, który należy też do największych tego typu obiektów w Europie. Zobaczymy tu około 200 modeli naturalnej wielkości prehistorycznych gadów z 70 gatunków, Oceanarium Prehistoryczne czy pawilon multimedialny Park Nauki i Edukacji Człowieka. Cały czas na terenie parku działa też stanowisko paleontologiczne, co podkreśla naukowy wymiar tego projektu.
Centra Nauki i Muzea
Rozwój wielu ciekawych ośrodków w Polsce sprawił, że nauka stała się modna, a dzieci, które są przecież wyjątkowo chłonne wiedzy, mogą w pełni rozwijać swoje eksploratorskie pasje. Dobrym miejscem do tego jest choćby gdańskie Centrum Hewelianum, park nauki pod patronatem słynnego astronoma Jana Heweliusza. Na wystawach multimedialnych urządzonych w zabytkowych obiektach fortyfikacyjnych dzieci mogą poznawać tu różne zagadnienia z dziedziny fizyki, matematyki, astronomii czy historii. Zachęcają do tego liczne eksperymenty i interaktywne stanowiska.
Podobną formę przyjęło Muzeum Ognia w Żorach. Nazwa „muzeum” jeszcze do niedawna nie kojarzyła się polskim dzieciom zbyt dobrze, ale dzięki właśnie takim obiektom jak ten, sytuacja zmieniła się diametralnie. W Żorach zobaczymy bardzo nowoczesne podejście do ognia, który nierozerwalnie łączy się z historią miasta, choćby za sprawą tragicznego pożaru z XVIII wieku. Kompleksowa wiedza związana z tematem ognia, jest tu prezentowana za pomocą multimediów. Dzieciom na pewno spodoba się rozświetlona maskotka – Żorek.
Historia to również główny punkt odniesienia w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Najłatwiej byłoby określić to miejsce mianem skansenu, ale jest to skansen niezwykły, z obiektami sprowadzanymi z najbardziej odległych zakątków świata, w dodatku z licznymi atrakcjami dla dzieci. Tutaj powstał słynny już w całej Polsce pierwszy dom do góry nogami. Poza tym można zobaczyć m.in. Najdłuższą Deskę Świata i wziąć udział w zajęciach edukacyjnych przybliżających kulturę Kaszub.
Lokalna tradycja prezentowana w nowoczesny sposób. Na szczęście taka idea przyświeca coraz większej liczbie obiektów kulturalnych w Polsce. Potwierdza tę regułę Żywe Muzeum Piernika, które nie mogło zostać otwarte w innymi mieście niż Toruń. Co najważniejsze, oprócz zwiedzania zabytkowych wnętrz i urządzeń, można tu także samemu uczestniczyć w przygotowaniu pierników według dawnej receptury. Prawdziwa frajda dla maluchów.
Atrakcje przyrodnicze
Polska przyroda jest wyjątkowo piękna i można przekonać się o tym niemal na każdym kroku. Choć akurat w Świecie Labiryntów w Blizinach na Pomorzu tych kroków trzeba wykonać nieco więcej, aby odnaleźć drogę w polu kukurydzy czy wierzbiny. Tutejsze labirynty zostały zaprojektowane przez słynnego architekta – Adriana Fishera. Największy ma powierzchnię około 3 ha, ale znajdziemy tu też labirynty w innym tego słowa znaczeniu – łamigłówki rozwijające kreatywność.
Równie piękną przyrodę można podziwiać w Bieszczadach, jednym z najbardziej dziewiczych zakątków Polski. Od niedawna można oglądać ją z nieco innej perspektywy, tzn. z drezyny. Nie są to jednak zwykłe drezyna, a wygodne i przyjemne drezyny rowerowe. Co ważne, gdy dwójka rodziców pedałuje, maluch może wygodnie siedzieć na ławce z tyłu. Stacja początkowa znajduje się w miejscowości Uherce Mineralne, a udostępnione trasy mają łącznie około 47 km.
Pewnie mało kto z Was podejrzewał, że w Polsce można wybrać się też na safari. I to w samym środku kraju, w miejscowości Borysew koło Łodzi działa niezwykłe Zoo Safari. 22-hektarowy teren przypomina sawannę, a większość gatunków pochodzi z Afryki. Szczególnie cenne są tu białe lwy, gatunek zagrożony wyginięciem. Tutejsze doczekały się nawet potomstwa, co jest wydarzeniem w skali światowej. Działa tu też duży zadaszony plac zabaw dla maluchów.
Sprawdź pełną listę: najlepszych atrakcji dla dzieci w Polsce!
„
Copyright © 2024 Powered by SanConsulting