Na terenie najważniejszego miasta na Podkarpaciu nuda nikomu z nas grozić nie będzie. Rzeszów to liczne atrakcje i cenne zabytki, obok których nie można przejść obojętnie. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka obiektów, którym w czasie wycieczki po tym mieście warto się uważniej przyjrzeć.
Ratusz, wzniesiony w XV wieku, stanowi jedną z najciekawszych budowli na terenie miasta. To wyjątkowa ozdoba tutejszego rynku oraz perełka architektury, której z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Wzniesiony przez Mikołaja Spytka Ligęzę jako prywatny obiekt, pod koniec XIX wieku zaczął służyć miejskim urzędnikom. Został w tym czasie powiększony, a w czasie rozbudowy zyskał pseudogotycką formę, w której możemy go podziwiać obecnie.
Letnia rezydencja Lubomirskich powstała na przełomie XVII i XVIII stulecia. ozdobą tej barokowej budowli są kamienne popiersia, przedstawiające członków rodziny Lubomirskich w strojach rzymskich senatorów. W otoczeniu secesyjnych willi, pałacyk ten do dziś prezentuje się wspaniale.
Od kilku lat jednym z symboli Rzeszowa jest jedyny w Polsce pomnik urwisa. Przedstawia on chłopca z procą. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Krzysztof Brzuzan, a jego dzieło cieszy się coraz większą sympatią wśród turystów odwiedzających stolicę Podkarpacia.
Synagoga Staromiejska powstała w 1610 roku i jest jednym z najstarszych obiektów tego typu w Polsce. Utrzymana w stylu renesansowym, służy obecnie jako Ośrodek Badań Historii Żydowskiej. Obok niej wznosi się Synagoga Nowomiejska, zbudowana na przełomie XVII i XVIII wieku. Dziś w jej wnętrzu mieści się galeria sztuki, dzięki czemu każdy z nas może zajrzeć do jej wnętrza.
Sanktuarium Wniebowzięcia NMP to ważny punkt na mapie Rzeszowa. Zabytkowy klasztor Bernardynów i przylegający do niego klasztor to miejsce ważne i dla pielgrzymów, i dla tych, których interesuje architektura utrzymana w stylu późnego renesansu. W kościele tym można zobaczyć m. in. pomniki grobowe członków rodziny Ligęzów oraz kaplicę Matki Boskiej Rzeszowskiej z późnogotycką figurą Madonny z Dzieciątkiem.
Ten cenny zabytek sakralny powstał w połowie XIV wieku. Bliskość rynku sprawia, że turyści chętnie poświęcają mu swój czas. Ta masywna budowla może się obecnie pochwalić barokową formą, styl ten dominuje również w jej wnętrzu. Wśród licznych zabytków sztuki sakralnej, które można tutaj zobaczyć, na szczególne wyróżnienie zasługuje ołtarz główny z 1730 roku, z obrazem przedstawiającym Ukrzyżowanie Chrystusa. Pięknie prezentują się też ołtarze boczne oraz ambona, będąca ciekawym przykładem stylu rokoko.
Ta ciekawa pamiątka po dawnych panach miasta skutecznie przyciąga uwagę miłośników historii i pięknej architektury. Zamek Lubomirskich to jeden z najcenniejszych zabytków na terenie Rzeszowa, a jego potężne bastiony do dziś wzbudzają zachwyt wśród zwiedzających. Wyremontowany w latach 80. i 90. XX wieku, do dziś jest jednym z najciekawszych zabytków architektury na terenie Rzeszowa.
Podziemna Trasa Turystyczna jest opcją dla tych, którzy chcą spojrzeć na rzeszowski rynek z nieco innej perspektywy. Choć trasa ta ma niespełna 400 metrów długości, jej pokonanie może każdemu dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Na trzech kondygnacjach można zobaczyć ponad 20 piwnic, które powstały pomiędzy XIV a XVIII wiekiem.
Rzeszów jest miastem, w którym nudzić się nie można. Ciekawe zabytki architektury, podziemne atrakcje – wszystko to sprawia, że w czasie wycieczki po tym mieście każdy turysta znajdzie dla siebie coś ciekawego.
Copyright © 2024 Powered by SanConsulting