1. Po zdrowie na wieś… do Warychowa

    Gospodarstwo „WARYCHOWO” mieści się w malowniczej wiosce Kobylniki niedaleko Łodzi, blisko krajowej trasy nr 72 (Łódź – Konin) i autostrady A2, po środku między Poddębicami a Uniejowem. Od Warszawy dzielą nas zaledwie 166 km, od Łodzi zaś tylko 54 km.

    Dom leży wśród łąk i pól uprawnych, stąd wymarzone warunki do odpoczynku (również aktywnego) oraz nabierania sił podczas urlopu. Na terenie posesji znajduje się duży dom z wydzielonymi 2 pokojami dla gości  i łazienką. Jesteśmy w stanie jednorazowo pomieścić 8 osób, np. 2 rodziny z dziećmi. Oferujemy także zdrowe „spanie na sianie” w stodole oraz miejsce do rozbicia namiotów i biwakowanie.

    Na podwórku, oprócz rodzinnego domu mieszkalnego znajdują się budynki gospodarcze z białego kamienia  wapiennego, tj. stodoła i obora. Na własne potrzeby hodujemy kury, krowy i świnie, zaś dla towarzystwa mamy jeszcze 2 urocze psy, które kochają ludzi. Posiadamy także miejsce na grilla i ognisko oraz miejsce z wygodnymi leżakami do wypoczynku na świeżym powietrzu.

    Za stodołą znajduje się staw z jego naturalną roślinnością (trzcina, nenufary czy pałki wodne) i sezonowymi mieszkańcami (czerwone karpie, karasie czy żaby). Obok stawu znajduje się sad owocowy, w nim między innymi ponad 80 – cio letnie jabłonie – ginący już niestety gatunek – papierówki. Dalej ogródek warzywny z uprawami własnymi na  bazie Emów (ProBio Emy – Efektywne Mikroorganizmy) oraz zagon z krzewami czarnej porzeczki.

    Wszystkim co wytworzymy dzielimy się z gośćmi, którzy do nas zawitają. Sami robimy „masło z kierzynki” nagrodzone w konkursie Tygiel Samków Natura Food 2011. Jednak to nie wszystkie nagrody, gdyż w 2012 roku zdobyliśmy Tygielek za „powidła tradycyjne z papierówki” oraz w 2013 roku za „powidła tradycyjne papierówka – dynia”.Śmiało więc można powiedzieć że nasze produkty są znane i lubiane w okolicy, a dzięki przyjaciołom domu także w wybranych regionach naszego kraju. Mleko i śmietana pochodzą od zadowolonych krów, przede wszystkim od naszej Mućki, jajka zaś od szczęśliwych kur z wolnego wybiegu, karmionych ziemniakami i zbożem zebranymi z własnego pola oraz „odpadami poprodukcyjnymi” jak maślanka czy serwatka.

    Robimy także marmolady, dżemy i powidła z innych owoców z naszego sadu: wiśni, śliwek czy czarnych winogron i porzeczek. Kisimy barszcz – ukis domowy zwykły i razowy, w prawie 100 letnim kamiennym garnku, z mąki żytniej oraz razowej z pobliskiego młyna. Można z niego zrobić wszelkiego rodzaju żurki, barszcze, zalewajki, a także zakwas do wypieku chleba. Wszystkiego można spróbować na miejscu. Gwarantujemy smaczną i zdrową żywność ze świeżych, naturalnych składników w większości pozyskiwanych z własnego gospodarstwa. Także większość ziół i przypraw pochodzi z naszego ziołowego ogródka albo z gospodarstw zajmujących się wytwarzaniem zdrowej żywności.

    Kiedy znudzi nam się leniuchowanie na łonie przyrody i świeżym powietrzu, w zgodzie z naturą, nic prostszego! Wystarczy skorzystać z mnóstwa atrakcji w pobliżu naszego gospodarstwa, a ponieważ znajdujemy się mniej więcej w środku województwa łódzkiego wszędzie będzie blisko. Mali i duzi znajdą coś dla siebie.

    Dla miłośników gór i przyrody chętnie zorganizujemy wycieczkę do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego z ich jakże bogatą ofertą turystyczną, od Wzniesień Łódzkich zaczynając, na Parku Międzyrzecza Warty i Widawki kończąc.

    Dla kochających rozrywki wodne proponujemy odwiedzenie znajdujących się zaledwie 7 km od nas Term Uniejów ze swym parkiem wodnym, zażywając kąpieli solankowych i wodami geotermalnymi.

    Dla pasjonatów religii i historii w pobliskim Bronowie znajduje się park z dworkiem, w którym od 1784 roku zamieszkiwała rodzina Konopnickich, w którym obecnie mieści się Muzeum Marii Konopnickiej.

    W Uniejowie zaś, poza atrakcjami parku wodnego znajdziecie Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich i XIV-wieczna Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W kościele tym znajdują się sarkofag i relikwie Bł. Bogumiła z Dobrowa, Arcybiskupa Gnieźnieńskiego, który żył na tych terenach.
    Nieco dalej w Świnicach Warckich znajduje się Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej. Jest to miejsce znane szczególnie pielgrzymom.

    W drugą stronę od „Warychowa” ( 4km dalej w kierunku Łodzi ) jest wioska Niewiesz, znana z Bitwy pod Niewieszem stoczonej przez oddziały płk. Kajetana Słupskiego 23 maja 1863r. (powstanie styczniowe). Przy trasie Łódź- Konin (72) w Niewieszu właśnie mijamy pomnik upamiętniający ofiary wojny.

    Dalej kierując się w stronę Łodzi zaprosimy przede wszystkim miłośników spacerów, także rodziny z dziećmi oraz miłośników rekreacji w wodzie, aby miło i intensywnie spędzili czas, gdyż zatrzymujemy się w Poddębicach, które słyną nie tylko z bogatej historii, także znajdziemy tu również wiele miejsc do aktywnego wypoczynku i rekreacji. Pierwszą z nich jest prywatny „ogród zoologiczny” Zoo Safari na Borysewie (pod Poddębicami), gdzie zobaczymy m.in. wspaniałe białe tygrysy bengalskie, białe lwy, fokę Dawida, która robi różne sztuczki dla publiczności, zagrodę z kozami, gdzie można je nie tylko pogłaskać, ale także bawić się z nimi na zamkniętym wybiegu (atrakcja szczególnie polecana dla najmłodszych), zebry oraz wiele innych ciekawych, równie egzotycznych podopiecznych ogrodu.

    Wjeżdżając do miasta nie da się przeoczyć późnorenesansowego Kościoła Św. Katarzyny usytuowanego na lekkim wzniesieniu, pięknie podświetlonego w nocy. W pobliskim Parku Miejskim, który niedawno został odnowiony i zamieniony na Ogród Zmysłów znajdują się dwa budynki godne uwagi i obejrzenia. Pierwszy to budynek zlokalizowany w północnej części parku, Kościół Ewangelicko Augsburski, w którym obecnie znajduje się Pijalnia Wód Termalnych i Teatr Integracji. Drugim obiektem jest renesansowy Pałac Grudzińskich, dawna siedziba Poddębickiego Domu Kultury i Sportu, obecnie w remoncie. Tuż obok Ogrodu Zmysłów znajdują się odkryte baseny z wodami geotermalnymi. 

    W momencie, gdy jednak zatęsknicie za życiem w wielkim mieście macie możliwość wybrać się do kina czy na zakupy do Łodzi.
    W tak bogatym turystycznie i przyrodniczo regionie każdy znajdzie coś dla siebie. Oferujemy spędzanie czasu w miłej atmosferze, przy dobrym jedzeniu. Na specjalne życzenie gości organizujemy wszelkiego rodzaju animacje plastyczno-ruchowe dla dzieci jak i dorosłych: warsztaty plastyczne, gry i zabawy terenowe, zabawy zręcznościowe oraz sezonowe atrakcje – kuligi zimą, czy wyprawy na grzyby latem. Dla osób ciekawych życia gospodarskiego przeprowadzimy wszelkiego rodzaju warsztaty i szkolenia : robienia masła i przetworów, obrządku zwierząt czy prac w polu.

    Serdecznie zapraszamy i czekamy na Was z niecierpliwością! 

    www.warychowo.pl 
    Maria i Piotr Warych
    Kobylniki 19
    99-200 Poddębice woj. łódzkie

    Maria 664 454 574
    Piotr 606 450 574

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne