W pierwszej połowie 2013 roku w Inowrocławiu zostanie oddany do użytku basen solankowy. Znajduje się on w otulinie parku uzdrowiskowego, w sąsiedztwie hotelu „Park” i basenu odkrytego. Podzielony jest na część wewnętrzną i zewnętrzną. W części wewnętrznej wydzielono strefę dla małych dzieci o powierzchni 13 m² i głębokości 30 cm, strefę do nauki pływania (pow. 54 m² i 110 cm głębokości) oraz basen rekreacyjny (pow. 83 m² i głębokości od 110 do 160 cm z 2 torami szer. 3 m i długości 9 m). Łączna powierzchnia lustra wody wynosi 176 m². Basen zewnętrzny został wyposażony w liczne atrakcje, m.in. hydromasaż, gejzer, armatkę, kaskadę, przeciwprąd, grzybek, zjeżdżalnię dla małych dzieci i sztuczną rzekę, które dodatkowo wspomagają lecznicze działanie wody solankowej.
Budynek wyposażono w rozsuwany dach nad częścią zewnętrzną, co umożliwi kąpiel przy mniej korzystnych warunkach pogodowych. Po zmroku pobyt na basenie umili ledowe oświetlenie. Obok powstały dwa boiska do streetbalu i boisko do siatkówki plażowej, dwa tory kręgielni oraz parking na 20 samochodów. Basen jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Walory wody leczniczej
Solanka ułatwia rozszerzanie się porów skóry oraz stymuluje proces wymiany jonowej między ciałem człowieka a roztworem kąpielowym. Organizm oczyszcza się z toksyn i takich produktów przemiany materii jak mocznik, kwas moczowy i mlekowy, aceton czy kreatynina, a wchłania znajdujące się w solance minerały. W basenie solankowym będzie wykorzystywana woda z odwiertu IL-1, wykonanego między listopadem 2009 a marcem 2010 roku do głębokości 591 m. Woda czerpana z tego otworu była analizowana trzykrotnie. Charakteryzuje się stabilnym składem mineralnym i wyższą niż w innych odwiertach zawartością rozpuszczonych składników mineralnych. Została zakwalifikowana jako 1,29-proc. mineralna woda lecznicza chlorkowo-sodowa, termalna (23,5°C). Dodatkowym jej walorem jest znacząca zawartość związków siarki, nie tylko siarczanów, ale również siarczków i siarkowodoru. Pozwala to na wykorzystanie wody zarówno do kąpieli jak też do kuracji pitnych i zaliczenie jej do leczniczych swoistych wód siarczkowych.
Wkrótce więcej informacji i zdjęć !!!
„
Copyright © 2024 Powered by SanConsulting