1. Słowacja-turystyczna perła

    Bogactwo przyrodniczych i kulturalnych atrakcji, podobna mentalność, brak bariery językowej i atrakcyjne ceny są dużymi atutami, które zachęcają Polaków do odwiedzenia Słowacji.  

    Latem słowackie góry oferują ponad 12 tys. km szlaków turystycznych i około 6 500 km wyznaczonych tras rowerowych o różnej skali trudności. Miejscem letniego wypoczynku są naturalne i sztuczne zbiorniki wodne, których na Słowacji znajduje się ponad 200. Do najpopularniejszych należą: Liptovská Mara koło Liptowskiego Mikulasza, Zemplínska Šírava koło Michalowiec, Seneckie Jeziora niedaleko Bratysławy i Orawska Zapora (Oravská Priehrada) koło Namestova.

    Miłośnicy sportów zimowych oraz ci, którzy podziwiają scenerię zaśnieżonych gór będą zafascynowani zimowym pobytem na Słowacji. Do dyspozycji narciarzy jest około 250 km tras zjazdowych, 950 wyciągów oraz 65 kolejek linowych z całkowitą przepustowością ponad 500 tys. osób/godz. Na Słowacji znajduje się ponad 100 świetnie przygotowanych ośrodków narciarskich. W sezonie narciarskim 2011/2012 ponad 100 słowackich ośrodków zimowych dysponuje sztucznym naśnieżaniem na powierzchni powyżej 600 ha i dzięki temu długość naśnieżanych tras wynosi około 160 km. 

    Wielkim powodzeniem u turystów z Polski cieszą się otwarte przez cały rok, słowackie kąpieliska termalne. Uroku bogactwa przyrody dodają rozległe obszary krasowe. Słowacja jest unikatowa w tym, że na jej terenie znajdują się trzy rodzaje jaskiń: lodowa, naciekowa i aragonitowa, przy czym Ochtinska aragonitowa jest jedną z trzech tego rodzaju jaskiń na świecie udostępnionych dla turystów. Dla odwiedzających jest udostępnionych 12 jaskiń. Jaskinie, Słowackiego Krasu i Dobszyńska Lodowa Jaskinia, zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego – UNESCO.

     

                Ci turyści, którzy zainteresowani są historią i pamiątkami kulturalno-historycznymi na pewno nie powinni ominąć czterech miast na Słowacji, które zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego – UNESCO: Banská Štiavnica, Bardejov, Vlkolinec i Spišský hrad. Słowacja ma także wspaniałe warunki do uprawiania turystyki miejskiej. Dwanaście historycznych słowackich miast uznanych za miejskie zespoły zabytkowe, oferuje zwiedzającym niezliczoną ilość historycznych pamiątek i dzieł artystycznych. Wspomnieć tu należy o stolicy – Bratysławie, Košicach, Nitre, Trnave, Bańskiej Bystrzycy, Lewoczy (Levoča) i innych. Wspomnieniem minionych czasów są liczne zamki rozrzucone po całym kraju. Godnymi uwagi są zamki: Bojnicki, Orawski, Spiski, Lubownianski, w którym podczas całego roku odbywa się mnóstwo interesujących imprez.

    Dla miłośników dobrego wina polecamy Małokarpacki region koło Bratysławy, gdzie na „Małokarpackim Szlaku Wina, w historią przesiąkniętych piwnicach, będą mogli Państwo delektować się ich starodawnym urokiem i spróbować dobrego winka oraz smakołyków kuchni regionalnej. WINO KRÓLÓW I KRÓLA WIN – wino Tokaj, które już w XVII wieku popijał król Francji Ludwik XIV, można spróbować w południowej części Wschodniej Słowacji – koło Trebišova.

    Słowacja ma dla polskich turystów do zaoferowania szeroką gamę atrakcji turystycznych. Ale, jak mówi jedna słowacka ludowa przypowieść: lepiej raz zobaczyć, niż sto razy usłyszeć. Przyjmijcie więc Państwo od nas serdeczne zaproszenie do odwiedzenia tego małego ale turystycznie bogatego kraju – jakim jest Słowacja. 

    Zapraszamy przez cały rok: www.slovakia.travel 

    Sprawdź koniecznie:

    Słowacja zimą

     

    Uzdrowiska i termy

     

    Słowacja aktywnie

     

    Polecamy również:
    Aquacity Poprad

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne