1. Góry z dzieckiem – gdzie jechać?

    Choć wielu rodziców obawia się wyjazdu w góry z dzieckiem, może to być niezapomniana przygoda. Oczywiście pod warunkiem, że obmyślimy ją z rozmysłem, biorąc przede wszystkim pod uwagę możliwości naszego malucha. Zarówno, gdy mamy ochotę na narty, jak i wtedy, gdy chcemy spróbować pieszych wędrówek.

    Które góry będą najlepsze na rodzinny wyjazd? Jak zaplanować wycieczki, by były odpowiednie do wieku dziecka? Co zrobić, by zachęcić malucha do nauki jazdy na nartach i co zrobić, żeby się za szybko nie znudził? Takie pytania przed urlopem w górach zadaje sobie wielu rodziców. Zacząć trzeba od wyboru celu naszej rodzinnej wyprawy, bo od niego zależą też wszystkie późniejsze decyzje. Musimy mieć więc na uwadze wiek i stopień sprawności naszego malucha, jak i dodatkowe atrakcje, gdyż, powiedzmy sobie szczerze, nie samymi górami dziecko żyje.

    Gdzie w góry z dziećmi? Opinie!

    Góry Stołowe – dobry początek

    Zanim zaczniemy zdobywać wysokogórskie szczyty lub szusować na szybkich trasach zjazdowych, warto przyzwyczaić naszego malucha do gór, oferując mu coś niezbyt męczącego i pełnego atrakcji. Świetnym przykładem są tu Góry Stołowe, które nie osiągają zbyt dużych wysokości, ale za to słyną ze skalnych miast na Szczelińcu Wielkim i Błędnych Skałach. Poprzez wietrzenie i pękanie skał powstały tam prawdziwe labirynty, w których da się dostrzec też fantazyjne kształty, przypominające np. ludzką twarz czy zwierzęta. Przewodnik potrafi wskazać wszystkie takie miejsca i opowiada przy tym ciekawe historie. Mamy więc 2 w 1 – wejście szlakiem na skałki i jednocześnie dobrą zabawę dla malucha. Warto spróbować przejść odcinek między Szczelińcem a Błędnymi Skałami (około 7 km), może nasza pociecha zaciekawiona jednym skalnym miastem będzie chciała zobaczyć drugie. Poza tym w okolicy jest też parę innych interesujących atrakcji, jak Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, bazylika w Wambierzycach czy Kopalnia Złota Złoty Stok.

    Góry z dzieckiem gdzie jechać opinie

    Góry Świętokrzyskie – niewymagające i pełne atrakcji

    Niskie góry odpowiednie dla maluchów i niezbyt wprawionych wędrowców. Wejście na najwyższy szczyt Łysicę (612 m n.p.m.) nie powinno stanowić wielkiego wyzwania dla rodziny z dzieckiem. Podobnie zresztą jest z Łysą Górą (594 m n.p.m.) zwaną Świętym Krzyżem, ze względu na tutejszy klasztor i sanktuarium, w którym znajdują się relikwie pochodzące podobno z krzyża Jezusa Chrystusa. Góry Świętokrzyskie to jedno z najstarszych pasm górskich w Polsce i Europie, co potwierdzają liczne znaleziska archeologiczne w tym rejonie, a przede wszystkim najstarsze ślady dinozaurów. Właśnie do nich nawiązuje Bałtowski Kompleks Turystyczny – duży park rozrywki i nauki z parkiem dinozaurów. Warto też pojechać do Chęcin. Niedaleko znajduje się niezwykła jaskinia Raj, z wyjątkowo bogatą szatą naciekową, a obok działa Centrum Neandertalczyka. Warto też odwiedzić w okolicy Zamek Królewski oraz drugie co do wielkości w Polsce centrum nauki – Centrum Leonardo da Vinci.

    Gdzie w góry z dzieckiem opinie pomysły gdzie jechać

    Beskid Śląski – na lato i na zimę

    Wiele ciekawych miejsc do zwiedzania, sporo atrakcji dla dzieci, piękna przyroda, świetna infrastruktura turystyczna i narciarska – tak można w skrócie scharakteryzować Beskid Śląski. Zanim wyruszycie na górskie szlaki lub na stok narciarski, wybierzcie się do Bielska-Białej, żeby zobaczyć pomniki Bolka i Lolka oraz Reksia, a także zwiedzić Studio Filmów Rysunkowych, w którym powstały te kultowe bajkowe postaci. Z Bielska-Białej można wjechać kolejką gondolową na Szyndzielnię (1028 m n.p.m.), gdzie znajduje się m.in. alpinarium i wieża widokowa. Po krótkim spacerze możemy dojść na inny szczyt – Klimczok, na którym stoi schronisko. W Bielsku-Białej działa też Ośrodek Narciarski Dębowiec z nową infrastrukturą i koleją kanapową. Są tu świetne trasy do nauki jazdy dla dzieci. Zresztą doskonałe warunki narciarskie w Beskidzie Śląskim posiada też kilka innych miejscowości, choćby Wisłą, Zwardoń czy Istebna z Kompleksem Narciarskim Zagroń. Równie ciekawie prezentuje się Szczyrk, z którego można wjechać wyciągiem krzesełkowym na Skrzyczne (1257 m n.p.m.), gdzie można skorzystać z licznych atrakcji. Warto jeszcze wspomnieć o Ustroniu z kompleksem narciarskim i kolejką na Czantorię oraz Leśnym Parkiem Niespodzianek, w którym podziwiać można dziką przyrodę.

    Beskid Sądecki – narciarski raj

    Ten region będzie idealny dla amatorów białego szaleństwa. Najważniejszym ośrodkiem jest tu Krynica-Zdrój, znana także ze swoich wód mineralnych. W samym mieście, a także w okolicach działa wiele stacji narciarskich. W Krynicy można wybrać któryś z ośrodków na Drabiakówce. Dysponują one wyciągami dla dzieci typu baby lift oraz zimowym placem zabaw. Natomiast Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka położona na zboczach góry o tej samej nazwie posiada najdłuższą w Polsce oświetloną trasę narciarską i kolej gondolową. Ciekawym miejscem na wycieczkę z dzieckiem jest Góra Parkowa, na której znajduje się Park Zdrojowy, zjeżdżalnia i wyciąg taśmowy dla dzieci. Na górę dostaniemy się kolejką linowo-terenową. Można też odwiedzić którąś z pijalni wody mineralnej – zdrowia dla dzieci nigdy za wiele, a może woda wypływająca z wielkich kranów bardziej zainteresuje malucha. Poza Krynicą działa stacja narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla, która może pochwalić się najdłuższym w Polsce wyciągiem krzesełkowym. Obecnie dyskutowany jest projekt „Siedem Dolin”, który miałby zintegrować wszystkie działające w okolicy stacje i utworzyć największy w tej części Europy ośrodek narciarski.

    góry z dzieckiem zimą

    Masyw Śnieżnika – nowy ośrodek narciarski

    Utworzony niedawno Ski Region Śnieżnik ma szansę dołączyć do największych ośrodków narciarskich w Polsce. Już zyskał sobie wielu zwolenników dzięki nowoczesnej infrastrukturze i przyjaznemu nastawieniu do rodzin. Region obejmuje 3 ośrodki, na które działa jeden karnet – Czarna Góra, Lądek-Zdrój oraz Kamienica. Największa jest Czarna Góra, która w 2015 roku otrzymała nagrodę World Ski Awards dla najlepszego ośrodka narciarskiego w Polsce. Może pochwalić się najdłuższą w Polsce zjeżdżalnią grawitacyjną o długości 950 m, Klubem Malucha Śnieżynka, 3 kolejami linowymi oraz 7 wyciągami. Pozostałe ośrodki też mogą sporo zaoferować rodzinom. W Kamienicy działa ciekawa kolej krzesełkowa, a w Lądku-Zdroju wyciągi typu baby lift. Po czeskiej stronie, w miejscowości Dolni Morava, można odwiedzić nietuzinkową atrakcję – Ścieżkę w Obłokach. To niezwykły pomost widokowy, skonstruowany tak, aby można było wjechać na niego nawet z wózkiem, pokonując łagodnie wznoszące się platformy. Spacer w chmurach na wysokość 55 m zapewnia niesamowite widoki.

    atrakcje wakacje z dzieckiem w górach gdzie

    Tatry – największe góry, najwięcej turystów

    Choć w Tatrach można znaleźć ogromną ilość atrakcji, wspaniałe trasy widokowe i całą masę ośrodków narciarskich, to jednak przez swoją popularność bywają też trochę uciążliwe dla rodzin z małymi dziećmi, zarówno latem, jak i zimą. Stolicą Tatr jest Zakopane, ale warto też pomyśleć o wyborze jakiegoś innego miejsca. Bukowina Tatrzańska, mimo że również jest tłumnie odwiedzana, to jednak zapewnia nieco więcej spokoju. A działający tu ośrodek Rusiń-ski udostępnia odpowiednie dla maluchów trasy, najnowocześniejszy w Polsce wyciąg baby lift oraz 6-osobową kolej kanapową. Warto też skorzystać z pobliskiego basenu z wodami termalnymi. W samym Zakopanem dobrym miejscem na pierwsze kroki na nartach jest Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal, w którym trasy dostosowane są do potrzeb najmniejszych, działa tu wyciąg dziecięcy „żółwik”, Klub Misia Stramusia czy Ogródek Zimowy z karuzelą pontonową. Latem trudno nie skorzystać z takich atrakcji jak kolej na Gubałówkę czy Kasprowy Wierch, ale warto przy okazji spróbować namówić dzieciaki na spacer po górach, gdy już wjedziemy na szczyt. Na nim czeka już rynna grawitacyjna – dobry pomysł na zachętę. Z Gubałówki łatwo przecież dojść na Butorowy Wierch. Natomiast dla starszych i bardziej wytrwałych wspaniałych tras nigdy nie zabraknie. Dużym plusem jest też aquapark oraz cała masa innych atrakcji dla dzieci.

    góry z dzieckiem wakacje

    Sprawdź również:
    Gdzie na narty z dzieckiem – 10 najlepszych miejsc w Polsce!

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne