1. Biebrzańskie Ekomuzeum-Na Karczaku

    W lipcu 2012 r. przy certyfikowanym Gospodarstwie Ekoturystycznym „Na Karczaku” rozpoczęło działalność Biebrzańskie Ekomuzeum. Położone jest ono na tzw. „kolonii” pośród malowniczych pól na skraju Doliny Biebrzy, zaledwie kilka kilometrów od Biebrzańskich Bagien – najdzikszych, najrozleglejszych mokradeł Zachodniej i Środkowej Europy chronionych jako największy polski park narodowy.

    W wyremontowanych z troską o tradycyjną architekturę i naturalne materiały budynkach dawnej stodoły i chlewika zostały urządzone: pracownia tkactwa tradycyjnego, galeria fotografii, kino „Pod wiórem”, izba wiejska oraz „Warsztatownia” – przestrzeń na edukację ekologiczną i inne mądre zajęcia twórcze. Gospodarze – zawodowi ekolodzy i przyrodnicy z zamiłowania, organizują tu warsztaty tkackie dla początkujących, zajęcia z edukacji ekologicznej, wystawy fotografii o regionalnej i przyrodniczej tematyce, akcje obrączkowania ptaków, warsztaty wikliniarsko-ornitologiczne i inne spotkania tematyczne. „Warsztatownia” udostępniana jest także na kreatywną twórczość innych osób.

    Ekomuzeum

    W 2013 r. zaplanowane są m.in. warsztaty wyplatania z wikliny koszty lęgowych dla sów uszatych, ekoturystyczna majówka, warsztaty permakultury (ogrodnictwo w zgodzie z naturą), oczyszczający weekend detox, warsztaty naturalnego budownictwa ze słomy i gliny, Festiwal Wonnych Ziół, warsztaty tkackie dla początkujących (na tradycyjnych krosnach poziomych), warsztaty muzyczne (bębny, didiridoo i taniec z ogniem), warsztaty ceramiczne, obchody Międzynarodowych Dni Ptaków itp.
    Ekomuzeum współpracuje z lokalnymi przewodnikami turystycznymi, fotografami, przyrodnikami, rękodzielnikami. Wspiera i promuje liczne imprezy i inicjatywy ekologiczne w okolicy. Do dyspozycji gości jest udostępniona bogata biblioteczka przewodników turystycznych i przyrodniczych, atlasów fotograficznych i poradników. Na łące i w starym jabłoniowym sadzie można harcować pod chmurką. Można także wypożyczyć rowery i rozpalić ognisko.

    Przyznany w 2012 r. – jako pierwszemu obiektowi w województwie podlaskim – oficjalny Polski Certyfikat Ekoturystyczny potwierdza szereg dobrych praktyk dotyczących ochrony środowiska naturalnego, przyrody i dziedzictwa kulturowego.

    Osoby odwiedzające Ekomuzeum mogą skorzystać z noclegu na miejscu lub w okolicznych kwaterach agroturystycznych. Niewielki dom na Karczaku to kilkudziesięcioletnia drewniana, podlaska chałupa z sosnowych bali przetykanych mchem z okiennicami, ozdobnym gankiem i dachem krytym osikowym wiórem. Ukwiecony ogród pełen rodzimych, tradycyjnych, wiejskich kwiatów jest przyjazny przyrodzie. Wnętrze chaty – pomimo, że niedawno wyremontowane – zostało zachowane w podlaskim, wiejskim stylu. Czołowe miejsce zajmuje kaflowy piec ogrzewany drewnem z paleniskiem i piecem chlebowym. Gospodarze unikają tu substancji szkodliwych, plastików i niepotrzebnych „luksusów” (jak np. telewizja). Tradycja spotyka się tu z nowoczesnością w rozsądny sposób: jest bezprzewodowy dostęp do Internetu i wkrótce będą montowane panele słoneczne. Dwie przytulne sypialnie dla gości zostały przygotowane na poddaszu chaty – łącznie dla 7 osób. Łazienka i kuchnia są wspólnie dzielone przez domowników i gości. Można także nocować w warunkach turystycznych w Ekomuzeum lub w namiotach. Gospodarze nie oferują posiłków indywidualnym osobom, lecz udostępniają wyposażoną kuchnię i serwują napoje z ekologicznym certyfikatem, Fair Trade oraz własne herbatki ziołowe.

    Małgorzata i Krzysztof Górscy – gospodarze na Karczaku:
    „Jesteśmy świadomi tego, że żadna forma turystyki nie jest obojętna dla środowiska. Dlatego staramy się wraz z naszymi gośćmi poprzez nasze ekologiczne, świadome zachowania w gospodarstwie i ekomuzeum „Na Karczaku”, a także na biebrzańskich szlakach, eliminować a przynajmniej zmniejszać takie oddziaływania niekorzystne i wzmacniać te pozytywne.
    Zależy nam, aby po pierwsze – nie szkodzić, po drugie – sprzyjać zachowaniu i po trzecie – odtwarzać dobre środowisko i zachować dziką przyrodę, pielęgnować tradycje i pozytywne emocje oraz relacje międzyludzkie. Staramy się to osiągnąć poprzez wzbudzanie wrażliwości naszych gości na przyrodę – jej piękno i korzyści z niej płynące, promocję ekologicznego stylu życia, dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu, zachęcanie do odpowiedzialnych postaw konsumenckich i podejmowania aktywnych działań na rzecz środowiska przyrodniczego i kulturowego oraz życie w zgodzie z własnymi wewnętrznymi przekonaniami.”

    www.karczak.pl

    Więcej informacji:
    Małgorzata i Krzysztof Górscy
    Gospodarstwo Ekoturystyczne i Ekomuzeum „Na Karczaku”
    województwo podlaskie, gm. Trzcianne
    www.karczak.pl
    karczak@karczak.pl
    www.facebook.com/NaKarczaku
    tel. 605 070 001, 605 072 963
     

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne