1. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

    W Dusznikach-Zdroju, tuż przy międzynarodowej drodze E-67, leży przepiękny młyn papierniczy.

    Ciesząca się dziś sławą niezwykłej atrakcji turystycznej papiernia została wzniesiona w 1605 r. W XVII i XVIII stuleciu wytwarzano tu przedniej jakości papier, który wysoko ceniono w drukarniach, urzędach a nawet na królewskich dworach. Było to źródłem bogactwa dusznickich papierników, którzy znaczące środki przeznaczali na unowocześnianie produkcji i ozdabianie młyna, który stał się jednym z najpiękniejszych obiektów przemysłowych w Europie. Dzięki temu dziś możemy podziwiać gontowy dach o wyjątkowej architekturze przemysłowego baroku, pawilon wejściowy przypominający wierzę zamku, rozety i półrozety zdobiące okna młyna oraz polichromie upiększające letnie pokoje gościnne dusznickich papierników.

    Młyn papierniczy w 2011 r. decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej stał się pomnikiem historii, co świadczy o jego szczególnym znaczeniu dla kultury.W papierni działa Muzeum Papiernictwa – placówka popularyzująca wiedzę o dziejach i znaczeniu papieru.

    Można tu obejrzeć kolekcję arkuszy ze znakami wodnymi z całego świata, sita do wytwarzania papierów zabezpieczonych przed próbami fałszerstwa, historyczne przyrządy do badania właściwości wyrobów papierowych (m.in. banknotów) oraz oryginalne urządzenia i modele maszyn wykorzystywanych w fabrykach papieru.

    Niezwykłą atrakcją czekającą tu na zwiedzających jest czerpalnia, w której odbywają się pokazy czerpania papieru wg techniki opracowanej w XIII stuleciu. Najodważniejsi sami mogą wczuć się w rolę średniowiecznego papiernika i własnoręcznie wykonać arkusze, które staną się wyjątkową pamiątką z pobytu w historycznym młynie papierniczym.

    Od lat pod koniec lipca w Muzeum Papiernictwa odbywa się Święto Papieru. Każdy, kto wówczas przybędzie do dusznickiego młyna papierniczego może własnoręcznie czerpać papier, zdobić arkusze historycznymi technikami, drukować na typograficznej maszynie drukarskiej z połowy XIX w., a nawet wziąć udział w konkursie podnoszenia papierowej sztangi.

    Przepięknie odrestaurowany dusznicki młyn papierniczy jest dziś jedną z najcenniejszych pereł architektury Dolnego Śląska, przyciągającą każdego roku dziesiątki tysięcy zwiedzających.

    Urządzone w nim muzeum to instytucja prezentująca chlubne tradycje przemysłowe regionu, ale również miejsce pozwalające przeżyć niepowtarzalną przygodę. Czerpanie arkuszy, będące niegdyś źródłem bogactwa dusznickich papierników, dziś jest doskonałą zabawą, której nie można pominąć podczas podróży po Dolnym Śląsku.

    Muzeum Papiernictwa od 2009 r. jest certyfikowanym produktem turystycznym Polskiej Organizacji Turystycznej.

    Obiekt został przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

     

    Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową

    www.muzpap.pl

     

    Zapraszamy na film o Muzeum!

     

    Kontakt:

    Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

    ul. Kłodzka 42
    57-340 Duszniki-Zdrój

    tel. 74 862 74 00, tel./fax 74 862 74 10
    e-mail: biuro@muzpap.pl

    www.muzpap.pl

     

     

     

    .
     

    Odwiedź

    MUZEUM PAPIERNICTWA

    na Facebooku !

    ZAPRASZAMY !

     

     

     

    AKTUALNOŚCI

    Muzeum Papiernictwa

    KLIKNIJ !

Kategorie
Aktualnosci
Pogoda

Wakacje Atrakcje Turystyczne